Rabu, 17 Mei 2017

Ogrodzenie można wymurowac nie tylko z cegieł ale także z piaskowców i wapieni

Mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystuje się je z powodzeniem na ogrodzenia. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe. Są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie. W zależności od charakteru ogrodu i naszych pomysłów kształt kamiennych płyt może być różny. Łamane o nieregularnych kształtach lub odwrotnie - prosto przycięte prostokąty lub kwadraty.

Murki i ogrodzenia można zbudować z kamieni różnego kształtu. Ułożone na kamiennym lub betonowym fundamencie będą dłużej pełniły swoją rolę. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieregularnych kształtach, to nie powinny być dobierane z przypadku. Trzeba je układać tak, żeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Ogrodzenie musi być stabilne, a więc jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Jeśli powstały większe szczeliny, to w środku można je wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych będzie lepszym rozwiązaniem, bowiem bloczki o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków.
Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać elementów do budowy tzw. małej architektury np.: do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych drobnych budowli.
Niestety piaskowce, choć ładnie się prezentują, to należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Woda, słońce i niska temperatura powoduje, że szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Wtedy też porastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia specjalnymi impregnatami. Próba zdrapywania zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, to nie jest dobry pomysł, gdyż na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Są firmy, które czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli chcemy sami wyczyścić taki kamień z piaskowca, to najlepiej oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej.
Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu wyglądały na stare, to najlepiej niczym nie zabezpieczać i to też będzie miało swój urok.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar